A párkapcsolati coaching során derül ki, hogy éppen azokat az elakadásokat és traumákat hordozzuk és adjuk tovább, amelyeket mi magunk is átéltünk.
A szülők párkapcsolati csatározásainak sebeit gyerekek csendben, láthatatlanul hordozzák – és ezek a sebek soha nem múlnak el nyomtalanul. Gyakran hallom a coaching ülések során, hogy egyesek azt hiszik: a gyerekek túl kicsik ahhoz, hogy értsék, mi történik körülöttük. Vagy ha értik is, majd elfelejtik. De ez egy kegyetlen tévedés. A gyerekek nem felejtenek. A kimondatlan szavak, a feszült csendek, a fojtott indulatok mind mélyen beleégnek a lelkükbe, és meghatározzák, hogyan fognak szeretni, félni, vagy menekülni az életük során.
A múlt nyomai a jelenben
A gyermekkori traumák nem tűnnek el az évek múlásával. Beépülnek az érzéseinkbe, a gondolatainkba, a cselekedeteinkbe. Néha láthatatlanul, máskor pedig egészen nyilvánvaló módon formálnak minket. Ott vannak az elfojtott indulatokban, a szorongásban, a megfelelési kényszerben, az önbizalom-hiányban. Megjelennek a kapcsolatainkban, a konfliktuskezelés lehetőségeinkben, a bizalommal vagy éppen annak hiányával való küzdelmeinkben.
Sokan észre sem veszik, hogy gyermekkorukban szerzett sérüléseik hogyan nyilvánulnak meg felnőttként. Napi egy pohár bor, a munka utáni „stressz-oldó” ital, az extrém sportokba menekülés, vagy éppen a túlzott teljesítmény hajhászás mind lehetnek a feldolgozatlan traumák megjelenési formái. Ezek a viselkedések társadalmilag sokszor elfogadottak, de a háttérben gyakran ott húzódik egy mélyebb, fájdalmasabb ok: a régi sebek, amelyeket nem gyógyítottunk be.
A gyógyulás útja – mit tehetünk?
A múlt árnyai nem kell, hogy örökre velünk maradjanak. A gyógyulás lehetséges, de tudatos munka szükséges hozzá. A coaching, az önismereti munka és a terápiás támogatás mind segíthet abban, hogy felismerjük és feldolgozzuk a gyermekkori sérüléseinket.
1. Tudatosítás és felismerés
Az első lépés annak felismerése, hogy a jelen béli nehézségeink nem véletlenek. Ha egy kapcsolatban folyamatosan visszatérnek ugyanazok a konfliktusok, ha nehéz bízni, ha állandó megfelelési kényszer gyötör, érdemes megvizsgálni, honnan erednek ezek az érzések. Gyakran a gyermekkorban elszenvedett elhanyagolás, kritika vagy bizonytalanság az, ami ilyenkor újra és újra felbukkan.
2. Érzelmek megengedése és feldolgozása
A régi sebek gyógyításához elengedhetetlen, hogy megengedjük magunknak az érzelmek megélését. Sokan próbálnak „túlélő üzem-módban” működni, elnyomva a fájdalmat, de ez hosszú távon még több problémát szülhet. Az érzések felismerése és kifejezése – akár egy naplóírás, akár egy támogató közegben való beszélgetés révén – segíthet abban, hogy valódi változás induljon el.
3. Új mintázatok kialakítása
A múlt nem határozhatja meg a jövőnket, ha tudatosan dolgozunk azon, hogy új szokásokat, új reakciókat építsünk be az életünkbe. Ha például eddig a konfliktushelyzetekben visszahúzódtunk, mert gyerekként így tanultuk megvédeni magunkat, most tudatosan dolgozhatunk azon, hogy bátran kifejezzük az érzéseinket. Ha a megfelelési kényszer uralja az életünket, dolgozhatunk azon, hogy értékesnek érezzük magunkat a teljesítménykényszeren túl is.
A következő generáció védelme
A coaching során gyakran találkozom olyan helyzetekkel, amikor a szülők azt hiszik, hogy a párkapcsolati problémáik nem hatnak a gyerekekre. A valóság azonban az, hogy a gyerekek minden rezdülést érzékelnek. Nemcsak a kimondott szavakat, hanem a kimondatlan feszültségeket, a megoldatlan konfliktusokat is. Ha mi magunk nem dolgozzuk fel a múltunkat, nagy az esélye, hogy akaratlanul továbbadjuk a saját gyermekeinknek is ugyanazokat a sérüléseket, amelyeket mi hordoztunk.
A valódi felelősség nemcsak abban rejlik, hogy mit mondunk a gyermekeinknek, hanem abban is, hogyan éljük az életünket. Ha mi magunk feldolgozzuk a múltunkat, megtanulunk egészséges kapcsolatokat építeni, hatékonyan kommunikálni és önmagunkat elfogadni, azzal a gyermekeinknek is egy jobb mintát adunk.
A remény és a változás lehetősége
Bár a múltat nem tudjuk megváltoztatni, a jövőnkért igenis tehetünk. A coaching egyik legfontosabb célja, hogy segítse az embereket abban, hogy ne a múltjuk börtönében éljenek, hanem felismerjék, hogy van lehetőségük változtatni. A gyógyulás nem egyik napról a másikra történik, de minden egyes lépés, amelyet önmagunk felé teszünk, közelebb visz ahhoz, hogy a sebek ne irányítsák többé az életünket.
A gyerekek nem felejtenek, de mi lehetünk azok, akik megtörik a fájdalmas örökséget. És ezzel nemcsak saját magunknak, hanem a következő generációnak is esélyt adunk egy egészségesebb, teljesebb életre.
Lépj velem egy új, izgalmas útra önmagad felé!
Üzenj nekem!
A szakmai segítő beszélgetések során felfedezed a MEGOLDÁST ami BENNED van, és válaszokat kapsz az elakadásaidra, problémáidra, és rávezetlek a célod felé vezető útra.